Użycie domowych, naturalnych produktów do sprzątania.

Wiele domowych środków czyszczących zawiera toksyczne chemikalia. Mogą powodować krótkoterminowe i długotrwałe problemy zdrowotne w efekcie ich stosowania. Wszyscy możemy odczuwać ich wpływ, ale dzieci są często najbardziej narażone na ekspozycję na chemikalia na wszystkich etapach swojego rozwoju. Niektóre środki chemiczne mogą zakłócać rozwój układu neurologicznego, hormonalnego i odpornościowego. 

Tymczasem dysponujemy podstawowymi produktami, które możemy użyć przy sprzątaniu i są to bezpieczne, naturalne i przyjazne dla środowiska środki, które każdy z nas ma w domu.
Bądź świadoma i unikaj szkodliwych substancji wszędzie tam gdzie jest to możliwe. Poniżej znajdziesz wskazówki i przepisy dotyczące naturalnego sprzątania.

Domowe środki czyszczące

SODA OCZYSZCZONA
Absorbuje i eliminuje zapach.  Służy do czyszczenia blatów, zlewów i wanien.  Posyp trochę sody oczyszczonej na dywanie i odkurz po 15 minutach, aby uzyskać świeższy wygląd. Możesz dodać odrobinę olejku eterycznego np cytrusowego lub mietowego aby zostawić świeży aromat.

OCET SPIRYTUSOWY
 Zawiera naturalne właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Rozpuszcza tłuszcz i osady mineralne. Dodanie do octu odrobiny intensywnego olejku może złagodzić ostry zapach octu i wzmocni jego działanie.

 MYDŁO KASTYLIJSKIE
Usuwa brud, rozpuszcza tłuszcz i eliminuje trudne plamy. Zalej niewielką ilością mydła blachy i patelnie przeznaczone do czyszczenia, a następnie szoruj przez kilka minut, a uzyskasz czyste, lśniące sprzęty. Dodanie olejków cytrusowych wzmocni działanie mydła.

 SÓL
Sól jest skutecznym środkiem do szorowania. Wsyp sól do odpływu zlewu kuchennego a następnie zalej gorącą wodą, aby go dezodoryzować i zapobiec gromadzeniu się tłuszczu.  Wymieszaj sól z olejkiem cytrynowym i użyj, aby usunąć uporczywe plamy z kawy i herbaty.

 Domowe środki czyszczące to również:

DōTERRA FRAKCJONOWANY OLEJ KOKOSOWY lub OLIWA Z OLIWEK
Świetny naturalny środek czyszczący i polerujący.  Wcieraj w skórę lub poleruj drewniane powierzchnie.

 

NAJLEPSZE OLEJKI ETERYCZNE UŻYWANE DO SPRZĄTANIA

Lime (limonka)
• Wild Orange (dzika pomarańcza)
• Douglas Fir (Daglezja zielona)
• Eukaliptus
• Melaleuca – (drzewo herbaciane)
• Purify – (mieszanka oczyszczająca)
• Thyme – (tumianek)
• Peppermint (mięta pieprzowa)
• dōTERRA On Guard® Mieszanka ochronna

To tylko kilka wybranych olejków. Domowe środki czyszczące mogą zawierać całą gamę olejków eterycznych, które będą wspierać ich działanie a jednocześnie rozprzestrzeniać piękny i zdrowy aromat.

Wiele produktów czyszczących dostępnych na rynku jest aromatyzowanych sztucznym zapachem np sosny, który wydaje się być synonimem czystości. Ale wybierając naturalną drogę unikamy chemikaliów i zachowujemy odświeżający aromat- ten naturalny zapach drzewa. Olejki z tej kategorii pochodzą z żywicy, kory, gałęzi lub liści drzew i stanowią grupę:

• Olejki drzewne 

🍃Arborvitae – znany jako „drzewo życia”ma majestatyczny rozmiar i obfituje w wyjątkowe korzyści. Ze względu na swoje naturalne właściwości konserwujące, znakomicie zabezpiecza drzewo przed gniciem. Dlatego warto używać go jako środka do pielęgnacji drewnianych mebli i podłóg. 

🍃Cedarwood – może być używany tak samo jak Arborvitae i być przydatny w środkach do czyszczenia drewna, pastach do polerowania lub wszelkich uniwersalnych sprayach. Dobrze łączy się z Eucalyptusem.

🍃Cypress – pomaga oczyścić każdą powierzchnię, a dzięki energetyzującemu i rewitalizującemu zapachowi sprawia, że powietrze w twoim domu staje się świeże.

🍃Eucalyptus – Idealny do szybkiego odświeżenia łazienki. Dodaj kilka kropel olejku Eucalyptus do szklanej butelki z atomizerem, dodaj ½ szklanki spirytusu lub octu i uzupełnij resztę wodą. Spróbuj dodać go do sody oczyszczonej, aby głęboko wyczyścić materac i pozostawić czysty zapach. Dodatkową zaletą jest to, że oczyszcza powietrze i działa dobrze w każdym pomieszczeniu.

🍃Frankincense – od dawna uważany za króla olejów, Frankincense ma właściwości oczyszczające, które pomagają chronić przed zagrożeniami środowiskowymi.

🍃Melaleuca – dobrze znane ze swojej zdolności do ochrony przed zagrożeniami środowiskowymi. Dodaj 10 kropli do szklanej butelki z rozpylaczem o pojemności ok. 250 ml, uzupełnij wodą i spryskaj powierzchnie w całym domu.


• Olejki z przypraw i ziół

Wiele olejków pochodzących z przypraw i ziół ma zdolność czyszczenia powierzchni i oczyszczania powietrza w całym domu.

🍃Melissa – jest doskonałym środkiem do czyszczenia powierzchni, szczególnie przydatna na powierzchniach kuchennych, ponieważ czyszcząc jest jednocześnie bezpieczna w stosowaniu na kamień naturalny. 

🍃Oregano – znany również jako gorący olejek przy stosowaniu miejscowym. Można go zastosować w środkach do czyszczenia powierzchni, aby wykorzystać jego potężne zdolności oczyszczające.

🍃Tymianek – dodaj do środków czyszczących, aby usunąć brud i nieprzyjemny zapach.

🍃Cassia i Cinnamon Bark – pozyskiwane są z roślin blisko spokrewnionych. Oba te olejki mają silne właściwości czyszczące powietrze i powierzchnię. Dodaj jedną lub dwie kropelki do sprayu uniwersalnego i przecieraj czyszczone powierzchnie. 

🍃Cilantro i Coriander – olejki z tej samej rośliny, ale z różnych jej części. Oba są świetnymi środkami czyszczącymi. Jeśli lubisz ziołowy zapach Cilantro, spróbuj dodać go do sprayu aby wyeliminować niechciane zapachy. Jeśli wolisz bardziej pikantny zapach Coriander, spróbuj dodać go do kolejnego domowego sprzątania a efekt będzie równie dobry.


• doTERRA ma kilka mieszanek, które są szczególnie przydatne do sprzątania.

🍃doTERRA On Guard®:
Spójrz na naszą linię produktów doTERRA On Guard, a łatwo zauważysz, że jest to skuteczna mieszanka uniwersalna, która może być wsparciem w czyszczeniu. Od olejku do detergentu do prania, doTERRA On Guard to świetne rozwiązanie podczas porządków w domu. 

🍃Purify – to ekskluzywna kombinacja olejków eterycznych, które oczyszczają i rozprzestrzeniają zapachy w naturalny, bezpieczny sposób. Ta mieszanka łączy w sobie cytrusowe i sosnowe olejki eteryczne, które pozostawiają świeży zapach na powierzchniach i w powietrzu. Purify może szybko zniwelować nieprzyjemne zapachy i być skutecznym środkiem czyszczącym w całym domu. Purify zawiera olejki eteryczne z cytryny, limonki i sosny i jodły znane ze swoich silnych właściwości czyszczących i ochrony przed zagrożeniami środowiskowymi. Dodatek Citronella, Melaleuca i Cilantro nadaje tej mieszance przyjemny aromat, który jest wyjątkowy i niezastąpiony podczas sprzątania.
Wystarczy dodać 5-10 kropli do szklanej buteleczki z rozpylaczem o pojemności ok. 250ml, uzupełnić wodą, aby móc stosować do wycierania blatów.

You may also like...

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *